reede, 11. veebruar 2022

Luikede järv

Külastus: 03.12.2021

Teater: Vanemuine

Lavastaja: Petr Zuska (Tšehhi) 

Esietendus: 02.10.2021

Taas on vaja üks võlg eelmisest aastast likvideerida ja kirjutada seekord balletist. See on keerulisem kui sõnalavastustest või isegi ooperist kirjutamine, sest ma ei tea tantsijate nimesid ning saan kiita või laita ainult üldist muljet ja tekkinud emotsiooni. Seega tuleb ilmselt ka postitus lühike. 

Vanemuine tõi lavale Tšaikovski "Luikede järve". See on üks minu lemmikballette ja mitte just loo või tantsude pärast, vaid muusika pärast. Samas olen seda muidugi aastate jooksul erinevates versioonides ja erinevate lavastajate käe alt tulnuna näinud. Seega oli kindel soov ka see versioon ära vaadata. Seekord oli lavastaja Tšehhist tulnud. Ega ma Petr Zuskast varem midagi ei teadnud ja ei tea praegugi, aga igal juhul oli julgustükk lavastada "Luikede järvest" just selline versioon.

Vanemuise versioonis ei olnud tegemist klassikalise Odette'i looga, vaid hoopis prints Siegfriedi ja tema vanemate armastuse looga. Ma pean kiitma nii koreograafiat kui ka tantsijaid - väga ilmekalt ja arusaadavalt esitatud lugu. Isegi näoilmed "tantsisid".  Mulle ikka väga meeldis. Kindlasti mõni pettus, et näiteks väikeste luikede tants ei olnud klassikaline nagu me seda ikka teame, aga minu jaoks oli see just wow-efekti tekitav. Nii ägedalt lahendatud! Lisaks see musta ja valge luige tantsimine. Nii ilus ja graatsiline.

Vaheajal vaatasin tantsijate nimesid seina pealt ja mõtlesin, et äkki mõni jääb meelde, aga nagu karta oligi, ei jäänud ühtigi. Vanemuises pole muidugi ka eriti eesti nimedega tantsijaid. Eks Kalle ja Malle jääksid ikka paremini meelde kui keerulised välismaa nimed. ☺

Nagu ma lubasin, jääb postitus lühikeseks, aga loodetavasti löövaks. Kes pelgab balletti seepärast, et ei taha laval sukkpükstes mehi vaadata, siis siin seda hirmu pole. Kõik mehed olid piisavalt ontlikult riides või ma vähemalt ei mäleta, et keegi oleks sukkpükstes karelnud. :)

 

Allikas: Vanemuine


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar